Scotts Valley Middle School  Logo
Bell Schedule Parent Information Program School Rules
Electives Physical Education/Health
Cypress Manzanita Oak Pacific Sage Seabright Sunset The Cove
Whats New? How we RAISE funds? Contact List Volunteer PTA Forms Meeting and Minutes PTA Budget 2018 8th Grade Graduation Committee
Staff Directory
HOME Boys' Soccer Cross Country Girls' Basketball Boys' Basketball Girls' Soccer Wrestling Girls' Volleyball JAMMIN JANUARY Boys' Volleyball Track and Field Girls' Softball Golf Surf Club/Team
Updates & Information

Coach Contact INFO

 

HEAD Coach:

Fred Cortez

1.s.v.w.a.1@gmail.com

 

 

2017 SVMS @ NB & SHL

Congratulations 2016-17 North County All Tournament Winners!

Ally, Dylan N., Dylan W.

YOU ROCK!

Congratulations to our 2017 Wrestlers!

JV:

      1st Place  ~ Lucas, Zac

       2nd Place~ Tony, Taylor, 

       3rd Place ~ Sammy

Varsity:

       1st Place  ~ Ally, Dylan W.

       2nd Place ~ Logan, Dylan N.

       3rd Place ~  Sophia, Makaio, Irene, Matis, 

       4th Place ~  Conner, Gage, Emily, Leala

 

Full results and Stats Below!

CCAL Finals 3-10-17

CCAL Finals Results for Scotts Valley

JV 97 - Lucas Warwick (5-3) placed 1st.
Round 2 - Lucas Warwick (Scotts Valley) 5-3 won by fall over Joshua Lino (Branciforte) 0-2 (Fall 0:17
)
Round 3 - ...more

Congratulations to our 2015-16 Winners!

2016 CCAL Wrestling Final Results:


http://www.trackwrestling.com/predefinedtournaments/VerifyPassword.jsp?tournamentId=232058009

 

 

JV:  1st ~  Marina

        2nd ~Leala

        3rd ~ Sophia & Matthew

        4th ~ Dallas, Irene & Elizabeth

 

Varsity:  1st  ~ Aliyah & Dylan N.

               2nd ~Bleys & Mitchell

               3rd ~ Tyler

               4th ~ Logan and Colin

 

Wrestling

2017-18 WRESTING SCHEDULE

WRESTLING SCHEDULE FOR THE 2017-18 SEASON

SUBJECT TO CHANGE!

 

All matches begin at 5pm unless otherwise noted.

 

Schools:  SV - Scotts Valley  SLV - San Lorenzo Valley 

                NB - New Brighton  SH - Shoreline 

                MH - Mission Hill  B40 - Branciforte

                ND - Notre Dame

 

Sat 2/17/18       Mix & Match Scrimmage   10AM    Shoreline Middle School

 

Thurs 3/01/18   Host School: SLV = B40 vs SLV; SV vs NB; MH vs SH & ND

                         

Thurs 3/08/18   Host School: MH =  SLV vs MH; B40 vs NB

                          Host School: SH =  SV vs SH & ND

 

Thurs 3/15/18  Host School: MH =  NB vs MH & ND; SV vs B40

                         Host School: SLV = SH vs SLV

 

Sat. 3/17/18     Host School: Santa Cruz High School = Mission Hill Tournament

                         Weigh-ins 9am; Start 10am

 

Tues 3/20/18   Host School: B40 =  SH vs B40; MH vs B40 & ND

                        Host School: SLV =  NB vs SLV & ND

 

Thurs 3/22/18 Host School: Listed last = SH @ NB; MH & ND @ B40 

                                                                            SLV @ SV

 

Tues 3/27/18 Host School: SLV = League Finals

                       Weigh-ins 3pm ; Start 4pm   

WRESTLING INFO!

 

The official CCAL start date for WRESTLING is Monday, January 22rd, 2018.  

WRESTLING PRACTICES are DAILY

 

Practices are held at  the Scotts Valley High School wrestling room from 5:00 to 7pm

 

Signed Health Forms are MANDATORY and Code of Conduct packets must be turned 

before you may start practice! 

 

Pick up Health and Code of Conduct packets in the office.

Turn all completed forms into your COACH.

 

Q and A

Q:  Who can wrestle?

A:  Boys AND Girls with good academic standings can wrestle!

Q:  Are there tryouts?

A:  There are NO tryouts, just a willingness to come out and join the fun while you get a daily GREAT workout and learn new skills.

Q:  Who participates in the Dual Meets?

A:  Most everyone participates in the Dual Meets.  Wrestlers are grouped into weight categories, or classes.  You will wrestle against each other within your weight class.  The wrestler(s) who WIN the wrestle off prior to the Dual Meet, are the ones who will make the varsity team for that week.

Q:  Are there tournaments for wrestling?

A:  YES!  The wrestling team will participate in the CCAL finals tournament and one or two more weekend tournaments.

League Finals 3-17-17

League Finals 3-10-17

2015 Wrestlers!

2017 SVMS @ SLV

Congratulations 2017-18 Finalists!

74

Rex  (3-5) placed 4th and scored 6.00 team points.

  • Quarterfinal - Mia  (Shoreline) 5-4 won by decision over Rex  (Scotts Valley) 3-5 (Dec 6-3)
  • Cons. Round 1 - Rex (Scotts Valley) 3-5 received a bye () (Bye)
  • Cons. Semi - Rex  (Scotts Valley) 3-5 won by decision over Daniel (Mission Hill) 0-2 (Dec 2-1)
  • 3rd Place Match - Mia  (Shoreline) 5-4 won by fall over Rex  (Scotts Valley) 3-5 (Fall 2:26)

86

Evan  (4-4) placed 2nd and scored 16.00 team points.

  • Quarterfinal - Evan (Scotts Valley) 4-4 received a bye () (Bye)
  • Semifinal - Evan  (Scotts Valley) 4-4 won by fall over Gionni  (San Lorenzo Valley) 2-3 (Fall 0:41)
  • 1st Place Match - Henry  (Mission Hill) 1-0 won by fall over Evan  (Scotts Valley) 4-4 (Fall 1:46)

92

Carlos  (1-7) placed 4th and scored 4.00 team points.

  • Quarterfinal - Carlos  (Scotts Valley) 1-7 received a bye () (Bye)
  • Semifinal - Malcolm  (San Lorenzo Valley) 1-1 won by forfeit over Carlos (Scotts Valley) 1-7 (For.)
  • Cons. Semi - Carlos  (Scotts Valley) 1-7 received a bye () (Bye)
  • 3rd Place Match - Demarco  (Shoreline) 6-5 won by forfeit over Carlos  (Scotts Valley) 1-7 (For.)

97

Alexandra  (8-0) placed 1st and scored 20.00 team points.

  • Quarterfinal - Alexandra  (Scotts Valley) 8-0 received a bye () (Bye)
  • Semifinal - Alexandra (Scotts Valley) 8-0 won by fall over Armando  (New Brighton) 0-2 (Fall 2:00)
  • 1st Place Match - Alexandra  (Scotts Valley) 8-0 won by decision over Luke (Mission Hill) 1-1 (Dec 5-0)

102

Conner  (5-2) placed 1st and scored 18.00 team points.

  • Quarterfinal - Conner  (Scotts Valley) 5-2 received a bye () (Bye)
  • Semifinal - Conner  (Scotts Valley) 5-2 won by decision over Aiden  (San Lorenzo Valley) 5-2 (Dec 5-4)
  • 1st Place Match - Conner(Scotts Valley) 5-2 won by decision over Miles(Shoreline) 6-6 (Dec 4-1)

114

Kai  (2-6) placed 2nd and scored 15.50 team points.

  • Quarterfinal - Kai W (Scotts Valley) 2-6 received a bye () (Bye)
  • Semifinal - Kai  (Scotts Valley) 2-6 won by tech fall over Kaitlyn (Shoreline) 7-5 (TF-1.5 3:00 (22-6))
  • 1st Place Match - Kai  (Mission Hill) 2-0 won by fall over Kai W (Scotts Valley) 2-6 (Fall 0:22)

120

David  (3-5) placed 3rd and scored 10.00 team points.

  • Quarterfinal - David (Scotts Valley) 3-5 received a bye () (Bye)
  • Semifinal - Bobby  (Mission Hill) 2-0 won by fall over David  (Scotts Valley) 3-5 (Fall 0:28)
  • Cons. Semi - David (Scotts Valley) 3-5 received a bye () (Bye)
  • 3rd Place Match - David  (Scotts Valley) 3-5 won by forfeit over Max (New Brighton) 0-2 (For.)

127

Irene  (4-3) placed 2nd and scored 16.00 team points.

  • uarterfinal - Irene  (Scotts Valley) 4-3 received a bye () (Bye)
  • Semifinal - Irene (Scotts Valley) 4-3 won by fall over Aryah  (New Brighton) 0-2 (Fall 0:21)
  • 1st Place Match - Hunter  (Shoreline) 6-1 won in sudden victory - 1 over Irene  (Scotts Valley) 4-3 (SV-1 10-8)

132

Grace  (4-3) placed 2nd and scored 16.00 team points.

  • Quarterfinal - Grace  (Scotts Valley) 4-3 won by fall over Luke  (New Brighton) 0-2 (Fall 1:21)
  • Semifinal - Grace (Scotts Valley) 4-3 won by decision over Sophie (San Lorenzo Valley) 2-4 (Dec 3-0)
  • 1st Place Match - Ethan  (Mission Hill) 3-0 won by fall over Grace  (Scotts Valley) 4-3 (Fall 1:34)

138

Zac  (8-0) placed 1st and scored 24.00 team points.

  • Quarterfinal - Zac  (Scotts Valley) 8-0 won by forfeit over Troy (New Brighton) 0-2 (For.)
  • Semifinal - Zac  (Scotts Valley) 8-0 won by fall over Koa  (San Lorenzo Valley) 1-1 (Fall 0:49)
  • 1st Place Match - Zac  (Scotts Valley) 8-0 won by fall over Angel  (Shoreline) 5-4 (Fall 0:48)

145

Matis  (6-1) placed 2nd and scored 16.00 team points.

  • Quarterfinal - Matis (Scotts Valley) 6-1 received a bye () (Bye)
  • Semifinal - Matis  (Scotts Valley) 6-1 won by fall over Thomas (New Brighton) 0-2 (Fall 0:45)
  • 1st Place Match - Cooper (Mission Hill) 2-0 won by fall over Matis  (Scotts Valley) 6-1 (Fall 0:53)

165

Taylor  (2-6) place is unknown and scored 0.00 team points.

  • Quarterfinal - Jayden  (San Lorenzo Valley) 7-0 won by fall over Taylor (Scotts Valley) 2-6 (Fall 0:33)
  • Cons. Round 1 - Taylor  (Scotts Valley) 2-6 received a bye () (Bye)
  • Cons. Semi - Langston (Shoreline) 4-2 won by fall over Taylor  (Scotts Valley) 2-6 (Fall 1:00)

195

Leala  (3-6) placed 3rd and scored 11.00 team points.

  • Quarterfinal - Marco  (Shoreline) 4-8 won by fall over Leala  (Scotts Valley) 3-6 (Fall 2:45)
  • Cons. Round 1 - Leala (Scotts Valley) 3-6 received a bye () (Bye)
  • Cons. Semi - Leala (Scotts Valley) 3-6 won by decision over Mackenna  (San Lorenzo Valley) 2-5 (Dec 5-0)
  • 3rd Place Match - Leala  (Scotts Valley) 3-6 won by fall over Marco  (Shoreline) 4-8 (Fall 2:54